# Packbox till bakaxel
Author: nonnos

Jag undrar vart man kan få tag i packbox till där drivaxeln går in i bakaxeln?

Är en valp 3315 btw.

## Comment 1
Author: hfb608

adressen till altyco i stockholm.

http://www.lantbruksnet.se/lantbruksnet/listor/leverantor.php?fid=153

## Comment 2
Author: preusvarg

och de e en specialare. så glöm allt annat skit på marknaden jag har provat.. köp en på altyco slå honom på www.hitta.se så kan du ringa och få en skickad till dig. dom som sitter ute i axeländarna kan du köpa på ex jacking 08-600 05 60 eller momentum eller nått.

## Comment 3
Author: nonnos

Har nu beställt från Altyco, tack för svaren!

 Går den att byta med axeln på plats?

## Comment 4
Author: preusvarg

japp det går bra. ta bort joket och sedan kan du enkelt peta bort den gamla. kolla joket om du har ett slitspår i axeln där den gamla p boxen gått. om så är fallet schimsa ut den nya boxen en halv millimeter eller så så kommer det att bli tätt och bra.

## Comment 5
Author: nonnos

joket? är det fästet till drivaxel-korset?

## Comment 6
Author: preusvarg

japp du lossar kardanen den sitter med 4 skruvar. när du lyft ned kardanen så ser du en centrum mutter i mitten du lossar den och drar joket utåt framåt det sitter på slines. där efter kan du ganska enkelt peta ur den gamla p boxen och sedan knacka i den nya. glöm inte att kontrolera oljenivån innan du kör sedan. kanske rent av byta oljan när du ändå håller på och rotar. det gör du enklas genom att lossa locket . när du sen fyller ny olja se då till att fylla på addetiv om bilen har lamelldiff.
