# Domkraft + hjul
Author: enav16

Hej!

Nybliven lycklig ägare till en 903 behöver domkraft samt 4 hjul. Det är olika däckfabrikat på nästan alla fälgar och dessutom är det varierande mönsterdjup på däcken. Så är det någon som har eller vet var man kan få tag på dessa grejer skulle det vara toppen!

Hej svejs!

## Comment 1
Author: Calle

Någon skrev att originaldomkraften var farlig att använda så att militären tog bort den, det är alltså den trefotade sorten. Jag saknade också en till min valp och behövde en ny så jag köpte en Hi-lift på Jula. Funkar väldigt bra, man kan komplettera med en vanlig liten hydraulisk domkraft.

Däck finns det väldigt delade meningar om. När jag köpt däck ville jag ha så nära orginal som möjligt och köpte 4 st Silverstone MT117 285/85-16 för 1600 kr/st. Snökedjorna jag har passar på dessa. Nu behöver jag ett reservdäck men det verkar vara svårt att få tag på. Joki motorsport i Västerås som jag köpte av har slut och tar eventuellt in fler i vår. Jag letar med ljus och lykta efter ytterligare ett däck.

Om man vill har gamla beredskapslagrade GoodYear, Trelleborg Terräng eller Viskafors så finns det en del som säljer såna ibland, jag tycker dock att priset för dessa är lite högt med tanke på åldern.

## Comment 2
Author: hfb608

snyggt men var har du gömt batteriet/batterierna?

## Comment 3
Author: Calle

Bilen är en 903B med 12 volt-system. Den har bara ett batteri under motorkåpan.

## Comment 4
Author: Beau

Domkraften till Valpen har endast två ben och användes i Valpen så länge den var i Kronans tjänst.

## Comment 5
Author: putte

Jag har 4st 90%iga pilmönstrade däck. Utan några sprickor skador. Skicka ett pm om du e sugen.

## Comment 6
Author: Klabbe

silverstone däck kan man köpa här [http://web11.p15169045.pureserver.info/oreng/serienreifen/detail\_einzel\_d.php3?art\_nr=2808516LSILMT117&Kennung=c0359d312ba918d1b2cb340bba7425b5](http://web11.p15169045.pureserver.info/oreng/serienreifen/detail_einzel_d.php3?art_nr=2808516LSILMT117&Kennung=c0359d312ba918d1b2cb340bba7425b5)

jag köpte minna maxxis däck där det var inga problem.

## Comment 7
Author: Calle

Jag läste någonstans, det var en kille som varnade för originaldomkraften, det kan ju vara fel. Nu hittar jag inte uppgiften. Dessutom var det fel av mig, den har två ben och inte tre.

Jag köpte en originaldomkraft men har inte använt den. Hi-liften tycker jag känns stabilare och säkrare.

Klabbe, jag har mailat dom och frågat och däcken är slut. De enda som har är Hof Bilupphuggeri i Norge men de skickar inga däck till Sverige och det är för långt att åka dit för ett däck.
