# Riva bakaxeln spesial vektyg?
Author: hhansenfishing.com

Hej på er  efter en lång varm sommar med mycket jobb är det dags att kolla bakaxeln förre ägaren her backat in i något så kåpan på bak axeln fått en smäll men han hadde knackat ut den och lagt en bit plåt över hålet och svetsat och trot att allt var frid och fröjd.Men kronkransen har tagit i kåpan och legat och svarvat på den så både kronhjul och pinjong har tagit skada halva kuggen på kronhjulet är det bitar borta ur och pinjongen har också skador på men jag tror att om jag tar ut dom och slipar (putsar) till dem så borde dem hålla. Men jag har hört något om ett spesial verktyg som skall pressa i hop diffen annars får men inte ur paketet efter man dragit ur axlarna, eller om det var tillbaka, är det någon som har rivit utan dessa spesial (klammor)och är det någon ide att försöka rennovera kronhjul och pinjong elle slall jag försöka få tag på nya grejjor isåfall var Råger i nässjö? eller har någon annan något uppslag taksam för råd och hjälp mvh hasse ps det är en 3314 68a

## Comment 1
Author: limpa

jag har bytt diff i en valpaxel utan det pressverktyget, så det går att genomföra. sen bör du nog byta kronhjul och pinjong men dom skall vara ifrån samma axel då dom är anpassade till varandra.

## Comment 2
Author: hhansenfishing.com

Tackar limpa, ja jag har hört att det skall vara från samma axel det har nog varit uppe på forumet i våras har jag för mej, då är det bara att leta runt efrer nya (begagnade) delar, så slipper jag leta efter pressverktyget eller göra ett själv, mvh hassse![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 3
Author: jockum

När min bakaxel rasade så plockade jag ju av kåpan och undersökte. Men relativt snabbt sa en bekant att han hade "klumpen" samt en hel axel till salu. Trots att axeln var dyrare så satsade jag på en nyrenoverad sådan. Pga att de bultar som håller ihop lilla och stora difflkumpen hade gått av, Samt att lagret som sitter på axeln inuti kåpan hade spruckit och det hade gått ur en bit ur den. Tror också att axlarna hade krökt sig då jag efter ett bra tag la ner indeén att försöka dra ut dom. Men för att återgå till frågan, tror inte att man behöver något specialverktyg. Som det kan bli. ett långt svar på en kort fråga

//jocke

## Comment 4
Author: hhansenfishing.com

jag har piffat upp mitt kronhjul och pinjong med slip stift och tagit bort alla grövre skavanker det verkar hålla, men kollar efter axel eller rep objekt att ta delar av, skall prova lite grövre teräng under veckan skall bara fixa en broms ledning till nivan så jag har något att dra hem den med om det inte håller,(om den duger till det) är skeptiskt på den men har inte hunnit testa riktigt än, den kaske tar sej fram bra vem vet mvh hasse

## Comment 5
Author: Beau

Angående specialverktyg för att plocka ut innehållet i diffklumpen: Det är ett verktyg som pressar isär diffkumpen du behöver (inte pressa ihop). Se verkstadshandboken "Beskrivning del två" Jag har gjort jobbet och jag byggde ett liknande verktyg. Du behöver bara pressa isär öppningen på diffklumpen någon 10 dels mm. Lycka till.

## Comment 6
Author: hhansenfishing.com

tackar Beau skall kolla om jag kan bygga något liknande, och leta efter nya delar, det käns som det bara är en tidsfråga innan jag står i skogen med långt att gå hem.mvh hasse

## Comment 7
Author: Beau

Här kommer en bild på mitt specialverktyg för att pressa isär diffklumpen.

## Comment 8
Author: hhansenfishing.com

Fernurligt det ser inte alt för svårt ut att kopiera tackar en än gång mvh hasse

## Comment 9
Author: Klas_B

Hej Hasse,

om du inte lyckas laga din bakaxel så kan du få köpa en beg. valpaxel som jag har liggandes. Jag kan köra hem den till dig i Åmotsskogarna på lördag 30:e sept, jag har vägarna förbi. Om du behöver komplett med bladfjädrar och dämpare så har jag det åxå. Säg till isåfall så får det följa med. Eller så sätter jag ut delarna på Blocket.

// Klas

## Comment 10
Author: hhansenfishing.com

köpt!
