# Avdragna bromsnipplar!
Author: djang

Inte roligt men nån som har nån idé på hur man ska få bort dom, för att få dit en ny?  
Gäller luftnipplen till bromscylindrarna.

## Comment 1
Author: sos

Det finns "gris-piggar" och även en fyrkantig, kilformad sak man kan knacka in och skruva ut...den är ju redan färdigt ihålig så du slipper borra -det skall gå relativt enkelt (har själv använt fyrkantig syl en gång i brist på annat).

## Comment 2
Author: Gastorn

eller att försöka med torx bits ska tydligen funka bättre än med "gris pitt"

## Comment 3
Author: mopar

jag fick inte ut mina nipplar varken med grispittar eller torx, dom satt som f-n , det gick även av en gripitt i en av nipplarna (inte roligt att borra i dom)  ...-så jag fick göra special, borrade upp hålen och gängade M10 fingäng, tog ett par hjulbultar och satt o-ringar i botten, det blev lite jobbigare att lufta, men det håller klockers än så länge, och dom sa då inget på bilprovninghen heller.

## Comment 4
Author: putte

Om man har tillgång med svets så kan man göra så här. Svetsa på några loppor på de som finns kvar av nippeln. Håll dit en M8 mutter å svetsa fast den på lopporna. Knacka med en hammare på muttern medans den e varm. Låt den svalna å försök att låssa den. Ev, får man göra om det ett par ggr. Men de brukar funka på detta viset för mej. Sista utvägen är borrmaskin å gängtapp.

mvh/putte ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)
