REGLER PÅ FÖRSÄKRING
Hur är reglerna när man har en skogs jeep går de att försäkra bilen fast bilen är avstäld?

Om du har hel eller halv försäkring så kvarstår all försäkring utom trafik när du ställer av fordonet,,,
vet ej om du kan ha trafik överhuvud taget om den är avställd eftersom den då ändå inte får framföras på vägen,,,
//danne
De blir att smöra med mitt ombud
För övrigt så får ju inte en bil utan trafikförsäkring eller som är avställd köras alls. Inte ens i skogen.
Vid terrängkörning gäller samma regler som på vägen oavsett om det är terrängkörning på träffar eller på egen mark (vid de få tillfällen det är tillåtet).
Så att en försäkring skulle gälla om man kör olagligt har jag svårt att tro. Dock kan man ju ha en garage eller renoveringsförsäkring som gäller för t.ex. stöld och brand medans man inte använder bilen eller medans man renoverar den.
Enda undantaget för att få köra en avställd bil är på inhägnat område.
//B1N4RY
så är de b1n4ry du har rätt

Ett litet tillägg till b1n4ry's svar: Vid terrängkörning krävs ju dispans från terrängkörningslagen och då jämställs terrängen med allmän väg och då gäller ju alla trafikregler också. Så glöm inte högerregeln om du möter en älg 
Det roliga med terrängkörningslagen är att golfbanor räknas som terräng och därmed krävs dispans för golfbilar hehe.
Trafikförsäkringen upphör i och med att fordonet ställs av och det ställs på via försäkringsbolaget när du tecknar ny försäkring, det går inte att bara ställa på fordonet utan försäkring.